Prvomájový polibek bez rozkvetlé třešně. Na ohrožené tradici poznáváme klimatickou změnu, varují vědci

Leckdo ve svém okolí ve středu marně hledá třešeň vhodnou k prvomájovému polibku. Řada jich není rozkvetlá, jak tato tradice vyžaduje, ale kvůli výkyvům počasí už odkvetlá. Extrémně vysoké teploty v minulých měsících probouzení přírody urychlily a vzhledem ke globálnímu oteplování se to bude dít často. Klimatický zpravodaj Českého rozhlasu zkoumal, jestli by se vyplatilo posunout tradici prvomájového líbání na dřívější datum.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Petřínských sadů opět začaly proudit zamilované páry

Do Petřínských sadů opět začaly proudit zamilované páry | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Manželé Jandovi z Ostravska si tradici prvomájového líbání zkrátka posunuli v kalendáři. „Prvního května nic nebude, teď to kvete, teď se budeme líbat, nebudeme čekat. Proč to neudělat dříve,“ shodli se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měli bychom s měnícím se klimatem posunout také lidové tradice?

Třešně a další kvetoucí stromy kalendář neznají, místo něj se orientují právě podle teplot. A když kvetou dříve, projeví se to na celém přírodním řetězci.

„I u hmyzu a ostatních organismů, které nemají vlastní termoregulaci. Bohužel teploty ovlivňuje i další druhy, které termoregulaci mají, jako třeba ptáky nebo savce. Ti se zase řídí potravní nabídkou,“ upozorňuje bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Dřívější nástup jara znamená podle něj jak větší riziko umrznutí květů, což teď silně pociťují ovocnáři či vinaři, tak i větší spotřebu vody v přírodě. Tím se zvyšuje riziko sucha v další části roku.

Kuba se potýká s nedostatkem paliva. Komunistická vláda kvůli tomu zrušila i velkolepé oslavy 1. máje

Číst článek

To všechno lze vyčíst z toho, co někteří ve středu v praxi zaznamenají, když na 1. máje marně shánějí rozkvetlou třešeň k polibku. „Na něčem hodně viditelném tím poznáváme, co se děje všude okolo nás,“ potvrzuje Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

„Podnebí se mění, protože přibývá skleníkových plynů v atmosféře, a to se projevuje teplejší planetou. Potažmo dřívějším jarem, ale i řadou dalších věcí,“ říká a pokračuje další tradicí, kterou už není možné dodržet: 

„Také jsme byli desetiletí naučení, že šeříky mají kvést 9. května, když sovětská armáda přijíždí do Prahy.“

Polibek možná pod lípou

Že ovocné stromy velmi brzo vykvetly, se objevovalo i v minulosti, ale teď do této přirozené proměnlivosti výrazně zasahuje i člověkem způsobená změna klimatu.

„Bohužel variabilita zůstává a to průměrné datum se nám posunulo zhruba o dva až tři týdny více do začátku roku,“ popisuje výsledky dlouhodobého měření Miroslav Trnka.

Ten, kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku! Prvomájové průvody v rozhlasovém archivu

Číst článek

Na líbání pod rozkvetlou třešní by do budoucna doporučil jiný den než 1. máj. „Na Českomoravské vrchovině, v těch vyšších partiích, to v květnu ještě v budoucnu půjde. Ale v nížinách, ať v Polabí nebo v oblasti jižní Moravy, určitě ne,“ radí. „Myslím, že budeme muset brát za vděk jakýmkoliv rozkvetlým stromem.“

Arboristé by podle něj mohli zvážit, zda kvůli prvomájové tradici nevysadit ve městech i stromy, které kvetou později.

„Možná se budeme líbat pod rozkvetlými lípami, kdo ví. Jsou polohy a místa a odrůdy, které mohou kvést ještě výrazně později, takže bych to nevzdával a rozhodně bych neřekl, že nikde v Praze nebo v Brně nepokvete prvního května třešeň. Opravdu bude záležet na tom, kde ta třešeň bude a jaký bude charakter počasí do prvního dubna,“ dodává Trnka.

Jan Kaliba, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme