Zranění, porucha WC, vybitá baterie. Simulovaná mise na Mars skončila i pro slovenskou vědkyni

NASA musela přerušit simulovanou misi na Mars. Mezinárodní posádka v zimě odcestovala na sopku na Havaji, aby osm měsíců žila a pracovala v naprostém odloučení. Po několika dnech ale byli všichni zpátky doma. Členkou posádky byla také slovenská astrobioložka Michaela Musilová a její celoživotní sen odcestovat do vesmíru se tak vzdaluje.

Doporučujeme Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská astrobioložka Michaela Musilová v roce 2016

Slovenská astrobioložka Michaela Musilová v roce 2016 | Zdroj: čt24

Původně jich bylo šest - vesmírných odborníků a výzkumníků vybraných z tisíců uchazečů z celého světa. Rok museli podstupovat různé fyzické i psychologické testy, ani tak dlouhá doba ale úspěch nezaručí.

„Dva týdny před začátkem mise jsme se dozvěděli, že šestý člen posádky si to rozmyslel a potom jsme asi týden před misí zjistili, že pátou členku posádky vyhodili. Prý se k nám nehodila. Na Havaj jsme tak nakonec dorazili jen jako čtyřčlenná posádka,“ vypráví Radiožurnálu Michaela Musilová.

OBRAZEM: 2000 dní na Marsu. Robot Curiosity slaví nový milník, na Rudé planetě hledá stopy života

Číst článek

Musilovou překvapilo, že čtyřčlenná posádka je minimum, stane-li se tedy na Marsu někomu něco, mise se ve třech lidech nedá zvládnout, a o tom se brzy posádka také přesvědčila.

„První věc byla, že na 'Marsu' bylo už od začátku velmi špatné počasí. Náš hlavní zdroj energie byly solární panely, které se bez slunce nemohly dobíjet. Takže jsme postupně po několika dnech měli jen padesátiprocentní zásobu baterek,“ vysvětluje slovenská astrobioložka.

Přestalo fungovat topení, porouchala se toaleta a přestalo fungovat spojení se Zemí, takže problémy musela řešit pouze posádka na místě, baterie se časem definitivně vybily.

„Když jsme se snažili přepnout na náhradní generátor, tak se jedna osoba zranila. Nakonec to bylo tak vážné, že jsme museli zavolat pomoc. Problémy se spojením se Zemí však pokračovaly, takže trvalo dvě hodiny, než přišli vojáci,“ říká Musilová.

Zatímco těžce poraněný člen posádky putoval do nemocnice, ostatní šli do izolace a čekali, co se bude dít. Zraněný se po uzdravení rozhodl pro návrat a mise měla pokračovat dál, v tuto chvíli se ale celá posádka dozvěděla, že další její člen požádal o odchod domů.

Dva krizové momenty

„Až po nějaké době nám z Havajské univerzity, která to celé organizovala, oznámili, že mise dál pokračovat nebude, protože se jedna osoba rozhodla odstoupit. Se třemi členy nemůže mise dále pokračovat a musí být zrušena,“ znělo prý rozhodnutí.

Členové posádky jsou v rámci mise výzkumníci ale zároveň i zkoumané objekty, a to z psychologického hlediska. Musilová tvrdí, že vše bylo tak náročné, že ani nebyl prostor pro větší krizi.

Indie chce prozkoumat jižní pól Měsíce. Po riskantní misi plánuje i dobytí Marsu a Venuše

Číst článek

„Přiznám se, že jsem zažila možná dvě chvíle, které pro mě byly doopravdy náročné. Jedna chvíle byla hned druhý den, kdy jsme seděli a bavili se a mě najednou napadlo, že budu příštích osm měsíců jen s těmito třemi lidmi,“ popisuje Musilová.

Druhá situace nastala jednou, když na mě přišla klaustrofobie, protože ty pokoje, ve kterých jsme spali, byly opravdu maličké. Nebyly tam navíc okna, jen malé průduchy ve zdech, v tu chvíli to na mě přišlo, připadala jsem si jako v rakvi,“ přidává druhý moment.

Michaela Musilová zůstává ve Spojených státech, doufá, že NASA zorganizuje další misi a že ji opět povolá. Nejprve ale musí americké instituce prošetřit, co se během několik dní na havajské sopce stalo a zda nejsou podmínky mise příliš přísné.

Hrozí tedy to, že ji definitivně zruší, anebo že bude do nové mise hledat zcela novou posádku. Musilová bude čekat ještě několik měsíců, pak se bude muset vrátit nadobro zpět domů na Technickou fakultu v Bratislavě, kde učí.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme