‚Advokátní úschova je nebezpečný nástroj.‘ Podvedení klienti podali trestní oznámení na advokátní komoru

Klienti stíhané advokátky Hany Sukové podali trestní oznámení na Českou advokátní komoru (ČAK). Stavovské sdružení advokátů podezírají z úmyslného nebo nedbalostního praní špinavých peněz, případně z dalších trestných činů v souvislosti s prováděním a kontrolou advokátních úschov. Sdělila to zástupkyně poškozených Zuzana Reyne. Policie Sukovou stíhá za zpronevěru 153 milionů korun. Vyjádření komory ČTK zjišťuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tiskárna cenin

Policie dříve uvedla, že eviduje 44 klientů Sukové, kteří přišli o své peníze. Pražská advokátka je mnohdy připravila o celoživotní úspory.(ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zhasla poslední naděje se domluvit a najít společné řešení nastalé situace, to jest smírnou cestou. Trestní oznámení bylo podáno dnes 9. 5. 2024, adresované vrchnímu státnímu zastupitelství,“ uvedla Reyne. Poškozené klienty podle ní k podání oznámení přimělo „rozčarování“ ze semináře, který se minulý týden k problematice advokátních úschov konal ve Sněmovně.

Reakce na ‚neblahé případy‘. Advokátní komora zpřísní pravidla, aby zvýšila bezpečnost úschov

Číst článek

„Nově jsme se dozvěděli z vystoupení tajemníka ČAK Petra Čápa, že ČAK současný způsob zabezpečení advokátních úschov považuje za vyhovující a že v jeho selháních nespatřuje systémový problém. Vyslechli jsme si, jak nadále zpronevěry bagatelizuje rétorikou individuálních selhání,“ napsala Reyne.

„Naprostým zklamáním je hlavně to, že ČAK ve svých tiskových zprávách neustále mluví o vůli změnit zákon a obnovit důvěru klientů v bezpečnost advokátních úschov. Místo toho ale z vystoupení na semináři bylo zřejmé, že se snaží jakékoliv navrhované změny shodit ze stolu,“ doplnila s tím, že advokátní úschova peněz byla, je a zůstává nebezpečným nástrojem.

Policie dříve uvedla, že eviduje 44 klientů Sukové, kteří přišli o své peníze. Pražská advokátka je mnohdy připravila o celoživotní úspory. Poškození poukazují na to, že ČAK nebyla schopná nastavit systém, jenž by zpronevěrám peněz z advokátních úschov účinně zabránil. Komora je tak podle nich spoluodpovědná za způsobenou škodu. Ministerstvo spravedlnosti minulý měsíc informovalo o tom, že riziko zpronevěry peněz z advokátních úschov chce snížit prolomením bankovního tajemství ve prospěch ČAK.

Advokátní úschovy lidé využívají například při nákupu nemovitostí. Uschovatel – třeba člověk kupující dům – složí u advokáta peníze, které advokát na základě uzavřené písemné smlouvy vyplatí prodávajícímu až za splnění určených podmínek, například po vkladu do katastru nemovitostí. Advokát musí peníze uložit na speciální účet odděleně od svého majetku a nesmí s nimi nakládat jinak, než mu umožňuje smlouva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme