Miliardy bez kontroly. Národní sportovní agentura nehlídala, jak se nakládá s dotacemi, kritizuje úřad

Zdlouhavé, netransparentní a nehospodárné, popisuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) závěry dohledu v Národní sportovní agentuře (NSA). Podle kontrolorů sportovní agentura nesledovala a nekontrolovala příjemce dotací. Například pozemky agentury byly využívány bezúplatně i po ukončení platnosti nájemních smluv. V Harrachově tak fungovala třeba lanová dráha, která je v provozu celoročně, hotel či stánky s občerstvením.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka v Harrachově

Lanovka v Harrachově | Foto: Ota Bartovský / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že sportovní agentura neměla kontrolu nad tím, jak příjemci dotace využili a zda dodrželi stanovené podmínky. „Po celou dobu kontrolovaného období uzavírala NSA smlouvy a objednávky a proplácela faktury a vyplácela dotace, aniž by dodržela schvalovací postupy upravené v zákoně o finanční kontrole,“ napsali kontroloři do závěrečné zprávy.

Sportovní agentura podle NKÚ nesledovala a nevyhodnocovala, zda jí distribuované peníze vedly třeba k zastavení poklesu tělesné zdatnosti dětí a mládeže, k zastavení růstu nadváhy a obezity u dětí a mládeže či ke snížení ekonomické spoluúčasti rodin ve sportu.

Kontroloři navíc připomínají, že právě posílení transparentnosti stálo za vznikem NSA. Podle kontrolního úřadu ale zmiňované poslání agentura neplnila. Problém vidí i v nedostatečné archivaci dokumentů. „NSA sice měla vytvořený spisový a skartační řád i podpisový řád, ale ne vždy podle nich postupovala. Některé dokumenty nebyly podepsané, datované a označené. Dále NSA chyběly například dokumenty související s pořizováním majetku nebo s veřejnými zakázkami,“ vypisují kontroloři další pochybení.

Předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek pro Radiožurnál řekl, že za problémy může předchozí vedení a to současné se je snaží napravit. „K dnešnímu dni už je většina zjištěných okolností napravená. Samozřejmě jsme si vzali ponaučení z těch zjištění a konáme tak, aby se ty věci neopakovaly,“ uvedl Šebek.

V nesouladu s právem

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a NSA vydaly v letech 2019 až 2022 ze státního rozpočtu na podporu sportu celkem 26,5 miliardy korun.

Hospodaření národní sportovní agentury | Foto: NKÚ | Zdroj: Kontrolní závěr Nejvyššího kontorlního úřadu

Kontrola ale zjistila, že ministerstvo ani agentura nepostupovaly při poskytování dotací v některých případech podle práva.

U jedné pětiny žádostí o podporu byl administrativní proces příliš zdlouhavý. Ministerstvo za roky 2019 a 2020 vydávalo rozhodnutí o poskytnutí dotace v průměru po 90 až 300 dnech a NSA za roky 2021 a 2022 tato rozhodnutí vydávala v průměru po 172 až 335 dnech.

Lanovka bez smlouvy

Kontroloři odhalili také nedostatky v hospodaření samotné sportovní agentury. S majetkem a peněžními prostředky státu nenakládala v některých případech účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy.

Příkladem je neodůvodněně snížení výnosu z majetku minimálně ve výši půl milionu korun, když umožnila původním nájemcům, aby část sjezdového a skokanského areálu v Harrachově bezúplatně užívali i po ukončení platnosti nájemních smluv. To se týkalo šesti z celkem 46 pozemků. Ke zbylým 40 pozemkům neměla NSA v kontrolovaném období uzavřené nájemní smlouvy.

Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že pozemky byly využívány jinými právnickými i fyzickými osobami. Na pozemcích NSA byla například lanová dráha, která je celoročně v provozu, hotel či stánky s občerstvením.

Národní sportovní agentura ukončila kontrolu tenisového svazu a požaduje vrácení dotací

Číst článek

NSA nepostupovala podle zákona ani při zadávání veřejných zakázek na nákup služeb a pořízení majetku, popisují kontroloři další pochybení. V některých případech například vynakládala peněžní prostředky na základě smluv, které byly podle zákona o registru smluv od počátku neplatné.

„Po celou dobu kontrolovaného období docházelo k uzavírání smluv a objednávek i proplácení faktur a vyplácení dotací, aniž by byly dodrženy schvalovací postupy upravené v zákoně o finanční kontrole a jeho prováděcí vyhlášce,“ stojí v závěrečné zprávě. Sportovní agentura podle kontrolorů nezavedla ani funkční kontrolní systém.

Součástí kontroly  bylo i dotazníkové šetření mezi sportovními kluby a svazy. Kolem 56 procent sportovních klubů, které měly zkušenost s průběhem dotačního řízení jak u ministerstva, tak u Národní sportovní agentury, uvedlo, že nedošlo k posunu směrem k transparentnějšímu hodnocení žádostí.

Nedostupné informace

Na nedostatky kolem kontrolní činnosti agentury upozorňoval Radiožurnál v minulosti několikrát. Na oficiálním webu jsou jen velmi obecné informace o tom, který svaz nebo sportovní oddíl agentura kontroluje, kvůli kterému dotačnímu programu, za jaké období, odkdy, dokdy a jestli zjistila chyby.

Co přesně kontroloři NSA prověřovali a jaké konkrétní nedostatky objevili, o tom už agentura na svém webu nepíše nic. A dostat se k těmto informacím je obtížné i podle informačního zákona. Radiožurnál například loni v prosinci žádal agenturu, aby sdělila detaily ze své kontroly, která se týkala využití státní dotace 65 milionů korun na pořádání tenisového turnaje O pohár Billie Jean Kingové.

‚Sport jsou první výdaje, které se v rodině škrtají.‘ Národní sportovní agentura žádá řešení inflace

Číst článek

Z vyúčtování, které má Radiožurnál k dispozici, totiž vyplývalo, že si tenisový svaz na pořádání této akce najímal lidi ze svého vedení, jejich příbuzné a známé.

Místo odpovědi se ale agentura obrátila na tenisový svaz s dotazem, zda souhlasí, aby Radiožurnálu odpověděla. Prý proto, aby mu umožnila hájit jeho práva a zájmy, jak vysvětloval bezpečnostní ředitel Národní sportovní agentury Michal Strnad, který žádosti doručené podle infozákona vyřizuje.

Tenisový svaz odmítl s tím, že běží trestní řízení. Jenže to se netýká kontroly, ale trestního oznámení, který podal právě tenisový svaz, protože se mu nelíbilo, že se informace z vyúčtování dostaly na veřejnost. Agentura přesto s vedením českého tenisu souhlasila. Sdělila jen, že kontrola nenašla chyby a na ostatní otázky – co přesně kontrolovala – odpovědět odmítla.

Dopad tenisové kauzy: politici požadují důkladnější kontroly přidělování státních miliard do sportu

Číst článek

Právnička organizace Transparency International Petra Audová to zkritizovala. Podle ní měla agentura popsat, jak konkrétně může poskytnutí informace zmařit trestní řízení. „Obecné konstatování, že nějaké trestní řízení probíhá, rozhodně nestačí,“ říká Audová.

Obstrukce a překrucování práva

Stejně to dopadlo, když Radiožurnál třikrát žádal sportovní agenturu o vyúčtování Mistrovství světa ve veslování v Račicích v roce 2022, na jehož konání stát poslal desítky milionů korun. Agentura všechny žádosti zamítla. Nejprve s tím, že nerozumí žádosti. Nakonec se obrátila na veslařský svaz a ten odpověděl, že si nepřeje poskytnout informace z vyúčtování, protože prý jde o obchodní tajemství. A NSA mu vyhověla.

Spoluautor informačního zákona a poradce po otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek prostudoval odpovědi NSA a nalezl v nich 12 chyb. Podle něj agentura vůbec neměla žádat svaz o názor, zda informace dát, nebo ne. „Svaz není nositelem základních práv, která by snad měla být dotčena poskytnutím požadované informace o vyúčtování akce,“ namítá Kužílek.

Odmítnout žádost kvůli obchodnímu tajemství označil za „scestné“. „Z věci samé je zřejmé, že mistrovství světa ve veslování nemůže pořádat nikdo jiný než veslařský svaz a žádný konkurent neexistuje a dané informace jsou v příslušných kruzích spíše dostupné,“ sdělil.

Celý postup sportovní agentury označil Kužílek za „skandálně rozsáhlou obstrukci a překrucování práva“. „Pro znalce práva na informace je zřetelné, že jde o viditelnou aroganci vyřizujícího pracovníka a jeho nadřízeného, kombinovanou se zarážející neznalostí zákona.

Arogance spočívá v postoji za každou cenu žádost o informace ‚odstřelit‘ pomocí nesouvisejících, zmatených, násilně překrucovaných pseudoprávních argumentů, vše odmítnout, odstrašit žadatele stránkami doslova ‚naplácaných‘ právních blábolů,“ napsal Kužílek. A zmínil rozsudek Nejvyššího správního soudu, který konstatoval, že „žádost o informaci nemá být hrou na slepou bábu“.

Radiožurnál podal letos v lednu v obou případech rozklad. Jenže ačkoli lhůta na vyřízení rozkladu podle zákona uplynula už 14. února, NSA dosud výsledek rozkladového řízení navzdory urgencím Radiožurnálu neposkytla.

Celou zprávu NKÚ si můžete přečíst zde:

art, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme