‚Dělal nekvalitní vědu.‘ Kandidát na ministra Tuleja čelí nařčení, že publikoval v predátorském časopise

Kandidát na ministra pro vědu Pavel Tuleja z TOP 09 čelí nařčení, že před lety publikoval v predátorském časopise. „Pan budoucí ministr nedělal vědu, ale spíš vykazoval publikace,“ kritizuje jeho práci Michael Komm z občanského sdružení Věda žije!. Tuleja uvedl, že ho to mrzí. Dříve o tom prý nevěděl. A požádal Slezskou univerzitu, aby stáhla z jeho publikačního seznamu články, které vyšly v potenciálně predátorských časopisech.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:16 2. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Tuleja

Pavel Tuleja | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Text Karin Gajdové a Pavla Tuleji vyšel v březnu 2015 v časopise International Journal of Information and Education Technology. Ten se přitom podle sdružení Věda žije! objevuje na Beallově seznamu, který upozorňuje na možné predátorské, pochybné časopisy a vydavatelství.

Beallův seznam

Fenomén predátorských časopisů a vydavatelů proslavil americký knihovník Jeffrey Beall. Jména podvodných médií zveřejňoval na svém webu. A dlouhou dobu fungoval jako užitečný nástroj pro identifikování nekvalitních časopisů a vydavatelů. V lednu 2017 však Beall stránku zrušil, popisuje na svém webu Karlova Univerzita. Jemu se také přičítá zavedení pojmu predátorské časopisy.

„Ukazuje to, že pan budoucí ministr nedělal vědu, ale spíš vykazoval publikace. Ať už za účelem hodnocení svého pracoviště nebo se třeba snažil o profesuru,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál Michael Komm, místopředseda občanského sdružení Věda žije!.

Že se časopis, ve kterém možný budoucí ministr před devíti lety publikoval, objevuje na Beallově seznamu, je podle Komma ostuda. A dodává, že to poškozuje Tulejovu pověst jako vědce. „Nedělal kvalitní vědu, naopak dělal nekvalitní vědu, což je podle mě ještě horší, než kdyby nedělal žádnou,“ podotýká Komm s tím, že nejde o jediný takový Tulejův text.

Kandidát na ministra Tuleja uvedl, že ho to mrzí. Dodal, že on ale publikaci textů nezařizoval. „Beru to jako svoji chybu zpětně. Pokud odborná veřejnost bude požadovat moji omluvu, samozřejmě se za to omluvím,“ řekl serveru Seznam Zprávy.

Publikaci textů podle něj zajišťovala tehdejší doktorandka Karin Gajdová, dnes zastupitelka za ANO v Ludgeřovicích na Opavsku.

O Pavlu Tulejovi

Pavel Tuleja získal v roce 2008 titul docent v oboru ekonomie na Vysoké školy báňské - Technické univerzitě v Ostravě. V listopadu 2014 ho Akademický senát Slezské univerzity v Opavě zvolil rektorem. Vedení univerzity se pak ujal od března 2015. Jako rektor skončil loni v únoru. Článek, jehož je Tuleja spoluautorem, vyšel v březnu 2015. Uvnitř ve svém profilu Tuleja píše, že se „připravuje na získání titulu profesor“.

Tuleja už požádal Slezskou univerzitu, aby z jeho publikačního seznamu stáhla články, které vyšly v potenciálně predátorských časopisech. Mluvčí Slezské univerzity Gordana Raková agentuře ČTK potvrdila, že žádost již univerzita obdržela.

Zároveň Tuleja uvedl, že o všem už informoval vedení TOP 09. A to se za něj postavilo. Kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu zůstane. „Hned když se informace objevila, začal to pan docent Tuleja řešit a požádal, aby byly tyto články staženy z jeho publikačního seznamu,“ uvedla pro Seznam Zprávy předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Nevidím důvod na ní nic měnit,“ dodala s tím, že na něj dostala z vědeckého prostředí skvělé odezvy. 

Tuleja o celé situaci mluvil také s premiérem Petrem Fialou z ODS. Pana premiéra jsem o publikacích v predátorských časopisech informoval a zároveň bych se rád veřejně omluvil. V tuto chvíli to nebudu více komentovat, řekl agentuře ČTK Tuleja po čtvrteční schůzce s předsedou vlády.

Prezident Petr Pavel by měl Tuleju jmenovat členem vlády v pondělí. V koaličním kabinetu nahradí Helenu Langšádlovou z TOP 09, která končí kvůli nespokojenosti mateřské strany s tím, jak prezentovala výsledky své práce na veřejnosti.

Problémy s pochybnými časopisy

Publikace v odborných časopisech je přitom důležitou součástí práce vědců. Je nástrojem k získávání grantů nebo akademických titulů.

Predátorské časopisy jsou továrna na články a peníze. Tulejova publikace je nedbalost, hodnotí akademik

Číst článek

Predátorské časopisy jsou pochybná média, kterým akademici platí za to, aby publikovala jejich texty. Tato periodika mají špatné recenzní řízení. A kvalita článků bývá po vědecké stránce velmi nízká.

Zmíněný časopis je pochybný i podle Daniela Münicha z CERGE-EI, ekonoma zaměřeného na výzkum v oblasti vzdělávání. „Podle mého názoru je řada indicií, že jde opravdu o velmi podivný časopis (editorial board, délka recenzního procesu, přínos otištěných článků a jejich autoři, poplatky a celkový vyraz webu, indexace...), kterému je radno se vyhýbat obloukem,“ zhodnotil pro server iROZHLAS.cz.

Problém s predátorskými časopisy měla před sedmi lety nastupující děkanka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Alice Němcová Tejkalová. Desítky představitelů českých i zahraničních univerzit a vědeckých pracovníků Akademie věd se tehdy v otevřeném dopise postavilo proti jejímu jmenování. Němcová Tejkalová se ale nakonec děkankou stala, post zastávala v letech 2018 až 2022.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme