V Česku začal platit kvůli ptačí chřipce zákaz venkovního chovu drůbeže. Nákaza se síří Evropou

V Česku je od středy zakázaný venkovní chov drůbeže. Kvůli rostoucímu počtu ohnisek ptačí chřipky o tom rozhodla Státní veterinární správa. Vyhláška nařizuje chovatelům umístit drůbež do budov svých hospodářství. Pokud to není možné, musí zvířata venku uzavřít a minimalizovat jejich kontakt s volně žijícími ptáky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Byňově, kde se virus prokázal v pátek, v pondělí veterináři utratili už jiných 700 hus a 300 kachen.

V Česku už musely být kvůli nákaza utraceny tisíce ptáků (ilustrační foto) | Foto: Václav Pacner | Zdroj: ČTK

V Česku už je podle ředitel veterinární správy Zbyňka Semeráda je šest ohnisek ptačí chřipky.

„Ve všech byla přijata mimořádná veterinární opatření a veškerá drůbež byla utracena. Ale je pravda, že v Evropě se tato nákaza velice rychle šíří. Jenom k 7. prosinci to bylo 54 ohnisek, 13 případů volně žijících ptáků,“ uvedl pro Radiožurnál.

Čtyři z ohnisek v Česku jsou ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském. Pět bylo v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 000 kachen.

Veterináři vyhlásili zákaz venkovního chovu drůbeže v Česku, snaží se tak zastavit šíření ptačí chřipky

Číst článek

Ve všech případech nákazy se podle veterinární správy jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.

Povinná opatření

Podle nařízení správy se v chovech mohou pohybovat jen lidé, jejichž činnost je pro péči o drůbež zcela nezbytná. Vodu a krmivo musejí všichni, včetně chovatelů holubů a běžců, podávat uvnitř budovy případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Před kontaminací se musí chránit i skladované krmivo, stelivo a voda.

Chovatelé registrovaní v ústřední evidenci hospodářských zvířat, na jejichž hospodářstvích není drůbež či ptáky možno umístit do budov, o tom musejí neprodleně informovat krajskou veterinární správu.

Za porušení těchto mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob může sankce činit až 100 000 korun a u právnických osob, tedy firem, až dva miliony. 

das, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme