Sexuální služby by měl regulovat zákon

Ministerstvo vnitra může začít chystat návrh průlomového zákona, podle kterého se nabízení sexuálních služeb stane profesí. Kontroverzní plán na regulaci prostituce totiž získal podporu vlády. Kněžky lásky by měly odvádět státu daně a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Licence by jim měly vydávat úřady pověřených obcí. Poté, co návrh schválí vláda, jej posoudí sněmovna, kde již nyní budí rozporné reakce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostitutka

Prostitutka | Zdroj: AFP

Připravovaný zákon je prvním legislativním opatřením od roku 1951, které se prostitucí v zemi zabývá. Ministr vnitra Stanislav Gross zdůraznil, že zákon prostituci nelegalizuje, protože nikdy zakázaná nebyla, ale dává jí jasná pravidla. "S tím, že ale dojde k tomu, že nebude ohrožován veřejný pořádek, nebude pobuřování. Aby na ty, kteří nebudou podle těchto pravidel postupovat, byly sankce," podotkl Gross.

V návrhu se mluví především o tom kde se prostituce nebude smět provozovat - například ve školách, kulturních a zdravotnických zařízeních, kolem kostelů a také třeba na dálnici. Obce budou moci určit i další místa zákazu "Obec může klidně svou vyhláškou stanovit, že v území celé obce se nemůže prostituce vykonávat, pak je v celé obci zakázána," dodal Gross.

Prostitutky mají podle návrhu chodili jednou měsíčně na lékařskou prohlídku, stanou se osobami samostatně výdělečně činnými a budou tedy platit i daně. Roční povolenku k poskytování sexuálních služeb za peníze bude vydávat obecní úřad a získají ji pouze ženy starší osmnácti let. Obecnímu úřadu zaplatí za povolenku 2000 korun. Pokud by prostitutka normu porušila, úředníci by jí mohli uložit až patnáctitisícovou pokutu.

"Nedělám si iluze o tom, že tady bude nějaká přesná registrace tržeb, nicméně nepochybně pokud to budou osoby samostatně výdělečně činné, tak budou muset platit minimální daň podle nové platné právní úpravy a také odvody na sociální zdravotní pojištění," řekl ministr, který má během příštího roku vypracovat konkrétní návrh zákona. Platit by mohl za dva až tři roky.

Zmizet by podle představ ministerstva vnitra měly i noční bary výlohami, v nichž ženy vystavují své vnady. Nevěstince by v budoucnu podle návrhu měly povolovat rovněž místní úřady, k tomu budou muset tyto podniky nabízet podobný komfort jako tříhvězdičkové hotely. Jejich majitelé pak budou povinni do obecních pokladen ročně odvádět až dvě stě tisíc korun.

Proti navrhovaným krokům jsou ale lidovci a občanští demokraté. Podle nich se prý ze státu stane vrchní pasák. "Podle mne je potřeba vždy si položit otázku zda policisté a příslušné orgány, které jsou k tomu zmocněny, dělají svojí práci teď dobře, a za druhé zda skutečně potřebujeme speciální zákon, zda by nám nestačily dílčí úpravy zákonů již existujících," míní poslanec ODS Ivan Langer.

Hejtman Jiří Šulc z Ústeckého kraje, kde je prostituce na silnicích od německých hranic asi nejhorší v republice, naději na novou normu naopak vítá. "V konečné fázi bude moci zákon městům a obcím legální prostituci vytlačit do jakýchsi zákoutí či dokonce stanovit, že se na veřejnosti nesmí objevit vůbec," řekl Radiožurnálu hejtman.

Představitelka sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová odhaduje, že prostitucí se u nás v současnosti živí kolem deseti tisíc lidí a norma kromě jiného pro ně může znamenat zátěž v případě, že budou chtít časem změnit zaměstnání. "Zapomíná se na takový ten stigmatizující faktor, nedovedu si představit zaměstnavatele, pro které by kvalifikace v oboru prostituce byla jako doporučení, aby si někoho vzal jako sekretářku nebo do obchodu," namítá.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme