Za Českým Krumlovem má vyrůst spalovna odpadu. Místním se to nelíbí, ani když jim to zlevní energie

Společnost Carthamus plánuje na okraji Českého Krumlova rozšířit areál energobloku. V novém kotli by spalovala až 80 tisíc tun odpadu ročně. Má jít o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních a průmyslových odpadů. Okolním obcím a firmám pak bude nabízet levnější teplo a elektřinu. Vedení Krumlova i sousední obec Přísečná jsou ale proti.

Přísečná (Českokrumlovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpad (ilustrační foto)

Odpad (ilustrační foto) | Zdroj: RYosha / Shutterstock.com

Proti záměru společnosti Carthamus se vyslovilo vedení obce Přísečná, kde stojí areál společnosti. „Hlavně máme strach ze zápachu a popílku, který z toho půjde. Také z dopravy, která je už teď v Českém Krumlově na hraně,“ upozorňuje starosta Jiří Němeček (nez.)

Přehrát

00:00 / 00:00

V Domoradicích na okraji Českého Krumlova, kde stojí areál energobloku, natáčel Petr Kubát

„Už teď se tu line smrad a to není ta spalovna takhle funkční. Druhá věc je samozřejmě doprava, to bude hodně kamionů, počítám desítky denně,“ stěžuje si Petr Svoboda, který bydlí zhruba 500 metrů od energobloku, kde má nová spalovna vzniknout.

Na problémy s dopravou upozorňuje i starosta Němeček. „Doprava vede hlavně Tovární ulicí, což způsobuje komplikaci i obyvatelům Českého Krumlova,“ připomíná.

Ani obyvatelům Českého Krumlova se záměr se spalováním odpadu v Přísečné nelíbí. Obávají se hlavně toho, že by se do jejich okolí svážel odpad z jiných krajů, potvrdil Českému rozhlasu starosta Alexandr Nogrády (ANO).

Investoři vs. občané. Obce na Prostějovsku peticemi bojují proti plánu výstavby odpadového centra

Číst článek

To ale člen představenstva společnosti Carthamus Jaroslav Mašek vylučuje. „K nám se komunální odpad dovážet nebude, nejsme spalovna ZEVO. Jde o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních odpadů,“ vysvětluje.

Českému Krumlovu i okolním obcím naopak společnost nabízí poté, co energoblok rozšíří a spalovnu spustí, levnější elektřinu a teplo.

„Vzhledem k tomu, že současně budeme budovat vlastní distribuční lokální síť v blízkém okolí, je na samosprávách obcí a přilehlých firmách, jestli využijí možnost napojení na stabilní zdroj elektrické energie a tepla v době energetické nejistoty,“ připomíná Mašek.

Další spalovny v okolí

Záměr ze zákona podléhá procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Souhlasné stanovisko musí vydat ministerstvo životního prostředí i Jihočeský kraj.

Petici proti spalovně v Rybitví u Pardubic podepsalo 10 000 lidí, radnice ji předala Senátu

Číst článek

„Po převzetí záměru jsme si najali právnickou kancelář, aby nám udělala odborný posudek. Ten jsme 1. září zaslali ministerstvu životního prostředí. Už jsme ve spojení se starostou Českého Krumlova a starostou Srnína, oslovili jsme i Jihočeský kraj, který má v rámci zásad územního rozvoje posuzovat vliv spaloven v kapacitě nad 50 tisíc tun za rok,“ přibližuje starosta Přísečné Němeček.

V současnosti se v energobloku v Domoradicích na okraji Českého Krumlova vyrábí teplo a elektřina z biomasy, je tam také kotel na plyn a hnědé uhlí.

Další nové velké spalovny na jihu Čech mají vzniknout ve Vrátě u Českých Budějovic, v Písku a v Plané nad Lužnicí.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme