Prodej netopýrů, psů a koček na trzích v Číně je miliardový obchod. Ani koronavirus ho nezastavil

Světová zdravotnická organizace varovala Čínu před volným prodejem masa volně žijících zvířat, protože právě z něj se nejspíše nemoc COVID-19 přenesla na člověka. S největší pravděpodobností to byli netopýři nebo luskouni, v podezření jsou i hadi a cibetky. Podle britského listu Daily Mail prodej těchto zvířat na maso v Číně pokračuje a lidé ho tam znovu nabízejí i nakupují.

Od zpravodaje z místa Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr ve volné přírodě (ilustrační foto).

Netopýři a luskouni jsou hlavní podezřelí v pátrání, z jakého živočišného druhu se koronavirus na člověka přenesl (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Na probíhající prodej upozornili redaktoři britského deníku Daily Mail, kteří na vlastní oči viděli na trhu v Číně prodej netopýrů, psů a koček. Psi a kočky jsou běžnou součástí nabídky a čínského jídelníčku už tisíce let. Netopýři a luskouni jsou ovšem hlavní podezřelí v pátrání, z jakého živočišného druhu se koronavirus na člověka přenesl.

8 nejnovějších vědeckých teorií o koronaviru: původ, příznaky, imunita i vliv počasí na šíření

Číst článek

Podle deníku jsou netopýři momentálně k prodeji třeba ve městě Tung-kuan v provincii Kuang-tung na jihu Číny. Dále na trhu ve světoznámém turistickém centru Kuej-lin na řece Li, kam mimochodem každoročně přijíždí také tisíce českých turistů.

Daily Mail ve zmiňovaném článku uvádí, že prodej je na těchto trzích zcela volný, neskrývaný. Problém podle nich nastal pouze ve chvíli, kdy reportéři chtěli nabídku, a i prodejce vyfotit. V ten moment prý zasáhla ochranka a nepovolila jim to.

Zprofanované tržiště ve městě Wu-chan, odkud se nákaza do Číny a zbytku světa rozšířila, zůstává ovšem dále zavřené. Momentálně není jasné, zda v budoucnu bude někdy fungovat.

Vnitřnosti hadů

Čínská vláda přitom už 25. února slíbila, že s okamžitou platností zakáže chov, prodej, nákup a konzumaci masa z volně žijících zvířat. Zatím není jasné, co se bude dále dít. S tímto typem zboží se člověk ještě před vypuknutím pandemie setkal prakticky v každém větším městě.

V Šanghaji, dokonce i v Pekingu, kde donedávna v centru města fungoval známý trh Wang-fu-ťing, kde si i cizinci pochutnávali například na vnitřnostech hadů, krys, popřípadě netopýrů a cibetek.

SARS, MERS, ebola, nipah a nyní i nový koronavirus. Z netopýrů se na lidi rozšířily některé vážné nemoci

Číst článek

V Číně se jedná o velmi výnosný obchod. Čínské úřady přiznávají, že ročně se v něm protočí více než 70 miliard amerických dolarů. Nejde totiž pouze o prodej masa a vnitřností, ale i o byznys spojený s tradiční čínskou medicínou. Ta, jak známo, využívá různé části těl volně žijících zvířat.

Sousední země

Prodej a konzumace masa z rizikových druhů zvířat rozhodně není pouze problém Číny. Čína je nyní hlavním terčem kritiky a obvinění. Zvířata jsou něco, co k čínskému jídelníčku už tisíce let patří. Jedná se ale především o drastický způsob, kterým lidé zvířata zabíjejí.

Maso a vnitřnosti volně žijících zvířat, často nedostatečně tepelně zpracované, bez problémů lidé koupí i v sousedních zemích. Ve Vietnamu, v Laosu, také v Kambodži, Barmě a Thajsku.

Nejčastěji se jedná o maso krys, hadů a netopýrů, ovšem tento druh masa je dražší než kuřecí nebo vepřové. Prodejci se často nijak neskrývají, nemaskují, nejedná se o něco, co by cizinci neměli spatřit.

Otázkou je to, jak si s tímto problémem poradí místní legislativa. Jde spíše o vymahatelnost a důslednost, s jakou budou místní úřady legislativu dodržovat a vymáhat.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme