Tusk narychlo svolá polské tajné služby. Budou řešit ‚agresivní přítomnost‘ ruských a běloruských vlivů

Ve Varšavě se sejde Kolegium pro tajné služby. Narychlo ho kvůli údajným ruským vlivům na státní aparát v posledních letech svolal premiér Donald Tusk. Kolegium se bude zabývat případem polského soudce správního soudu ve Varšavě Tomaszem Szmydtem, který je obviněný ze špionáže. V pondělí na tiskové konferenci organizované prorežimní běloruskou tiskovou agenturou BelTA požádal o běloruský azyl.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk

„Každý den dostáváme nové a nové informace o různých podivných událostech, které přímo i nepřímo souvisejí s agresivní přítomností ruských a běloruských tajných služeb v Evropě,“ řekl premiér Donald Tusk | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Každý den dostáváme nové a nové informace o různých podivných událostech, které přímo i nepřímo souvisejí s agresivní přítomností ruských a běloruských tajných služeb v Evropě. Není pro nikoho asi překvapením, že stejně tak (se to děje) v Polsku,“ řekl premiér Donald Tusk před vládním zasedáním v Katovicích.

Odposlech na katovickém úřadě. Polské tajné služby objevily štěnici v místnosti, kde měla jednat vláda

Číst článek

Kolegium pro tajné služby se bude zabývat případem soudce Szmydta, který za minulé vlády působil na ministerstvu spravedlnosti a po útěku do Běloruska je vyšetřovaný pro špionáž.

Kolegium pro tajné služby má probrat vlivy ruských a běloruských tajných služeb na polské úřady a vysoké státní činitele v posledních letech.

Už minulá vláda Práva a spravedlnosti přitom před rokem prosadila zákon, na jehož základě měla vzniknout státní komise pro vyšetřování ruského vlivu na politiky a jejích jednání proti zájmu Polska.

Přezdívalo se mu Lex Tusk. Podle kritiků měl zákon sloužit k odstranění tehdejší opozice. Proti rozhodnutí komise jmenované tehdejší sněmovnou s většinou Práva a spravedlnosti by nebylo odvolání.

Prezident zákon tehdy podepsal, ale poté ho poslal k posouzení Ústavnímu soudu. Zákon tehdy přispěl k vysoké účasti na protivládním protestu 4. června.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme