Tlak jako od Eiffelovy věže. Imploze je velmi rychlá, posádka by nic necítila, říkají k ponorce Titan experti

Ponorka na cestě k vraku Titaniku pravděpodobně implodovala. Katastrofická imploze je neuvěřitelně rychlá a nastane během zlomku milisekundy. Stanici CNN to řekla Aileen Maria Martyová, bývalá námořnice a nyní vyučující na Floridské mezinárodní univerzitě. Zatím není jasné, co přesně implozi ponorky Titan způsobilo, pokud by šlo o drobné narušení vnějšího pláště, ponorka by čelila tlaku odpovídajícímu hmotnosti Eiffelovy věže, napsal server BBC.

Washington/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ponorka Titan

Ponorka Titan | Foto: ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

„Celá ponorka by se zhroutila sama do sebe dříve, než by si lidé uvnitř vůbec uvědomili, že nastal nějaký problém,“ řekla Martyová. „Nakonec z tolika způsobů, jak můžeme zemřít, je tento bezbolestný,“ dodala.

Den po dni: Ponorka Titan. Katastrofa na dně Atlantiku, otázky zůstávají

Číst článek

Ponorka Titan sloužila k přepravování bohatých turistů k vraku legendárního zaoceánského parníku. Na svou poslední cestu se vypravila minulý týden v neděli a kontakt s doprovodnou lodí ztratila krátce po ponoření.

Po plavidle zhruba 700 kilometrů jižně od kanadského ostrova Nový Foundland pátraly lodě, letadla, dálkově ovládané ponorky, robotické mechanismy určené k práci v hlubinách a další zařízení.

Ve čtvrtek večer americká pobřežní stráž uvedla, že pětičlenná posádka zřejmě zahynula při implozi, která nastala už v neděli.

Není jasné, v jaké hloubce se ponorka v době nehody nacházela. Vrak parníku leží na oceánském dně 3,8 kilometru pod mořskou hladinou a Titan ztratil kontakt s doprovodnou lodí zhruba hodinu a 45 minut po začátku jinak dvouhodinového sestupu.

Americké námořnictvo mělo slyšet implozi ponorky Titan u Titaniku. Zachytil ji sonar ze studené války

Číst článek

V hloubce, kde leží Titanic, působí tlak 381 fyzikálních atmosfér, tedy několikasetnásobně větší než na hladině, řekl CNN Rick Murcar z americké Národní asociace jeskynních potápěčů.

Hlavní otázkou vyšetřování neštěstí nyní bude, zda příčinou bylo selhání konstrukce. Tlak panující v této hloubce by znamenal, že v takovém případě došlo k „velmi silné implozi hlavního těla ponorky“, řekl BBC Blair Thornton z anglické Southamptonské univerzity. Přirovnal tento tlak k drtivé hmotnosti pařížské Eiffelovy věže, která je odhadována zhruba na 10 100 tun.

Černá skříňka není

Dostupné informace a nalezené trosky odpovídají „katastrofické implozi“ i podle anglického kontraadmirála Johna Maugera. Dálkově řízená plavidla totiž na dně oceánu našla dvě oblasti trosek, z nichž jedna obsahovala záď ponorky a druhá konstrukci na spodní části plavidla, což naznačuje, že se roztrhlo na kusy.

Úřady, které budou pověřené vyšetřováním nehody, se podle bývalého kapitána ponorky britského královského námořnictva Ryana Ramseyho pokusí shromáždit co největší množství trosek.

„Neexistuje žádná černá skříňka, takže nebudeme schopni vysledovat poslední pohyby samotného plavidla,“ uvedl Ramsey, podle kterého se ale jinak postup vyšetřovatelů neliší například od prověřování havárie letadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme