Japonsko se obává eskalace napětí u Tchaj-wanu. Kvůli Číně zvažuje rozmístění střel dlouhého doletu

Japonsko zvažuje rozmístění tisícovky střel dlouhého doletu, aby tak zvýšilo svou schopnost protiútoku proti Číně. Informoval o tom v neděli japonský list Jomiuri s odvoláním na vládní zdroje.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Fumio Kišida při prohlídce japonských raket typu 12

Japonský premiér Fumio Kišida při prohlídce japonských raket typu 12 | Foto: Kiyoshi Ota | Zdroj: Reuters

Střely odpalované z lodí a letadel by podle listu měly být umístěny především v oblasti souostroví Rjúkjú a měly by být schopny zasáhnout pobřežní oblasti Severní Koreje a Číny. Podle listu by šlo o již existující rakety, jejichž dolet by byl zvýšen ze 100 na 1000 kilometrů.

Do výlučné ekonomické zóny Japonska dopadlo pět čínských balistických raket. Země podala stížnost

Číst článek

Japonská ústava, sepsaná Američany po druhé světové válce, zakazuje zemi používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany. Japonsko v posledních letech zvyšuje výdaje na zbrojení a zaujímá asertivnější strategii. Doposud však nerozmisťovalo střely dlouhého doletu, a to v rámci svých omezení na zbraně, které dokáží zasáhnout cíle na cizím území, píše agentura Reuters.

Napětí v regionu tento měsíc vzrostlo v důsledku návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme