Němečtí majitelé dieselů se bouří. Od automobilek chtějí odškodné

Na právní kanceláře v Německu se obrací stále více majitelů aut s naftovým motorem. Kvůli hrozícímu zákazu vjezdu do mnoha německých měst chtějí po automobilkách odškodnění. Obávají se, že hodnota jejich vozu bude výrazně klesat.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti vjezdu dieselových aut ze skupiny Greenpeace.

Protestující proti vjezdu dieselových aut ze skupiny Greenpeace. | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Kvalita ovzduší v desítkách německých měst je dlouhodobě špatná. Případný zákaz by se týkal více než deseti milionů aut. Právní kanceláře, které se specializují na dopravu, udávají, že zájemců, kteří chtějí zažalovat autovýrobce, razantně přibývá.

Zakázat dieselové motory ve městech? 'Polovičaté řešení a prakticky žádný efekt,' říká motoristický odborník

Číst článek

Podle právníka Ralfa Stolla, který vede několik procesů s Volkswagenem, je zájem gigantický. Poté, co soudci v Lipsku na konci února připustili zákaz dieselu, obrací se na právní kancelář s dotazem až 200 lidí denně. Předtím necelých třicet.

Diskuse o omezování či zákazu naftových motorů vypukla naplno po emisním skandálu německé automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tehdy obvinila Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. Celkově se problém dotkl 11 milionů aut a vedl k řadě žalob a k obřím pokutám.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme