Rozhlasu pomohla před 79 lety i policie. První knock-out Pražského povstání zaznamenal velitel Hladík

Česko si připomíná začátek Pražského povstání v roce 1945. Lidé se tehdy v závěru druhé světové války postavili na odpor nacistickým okupantům. Už ráno odmítli hlasatelé rozhlasu vysílat v němčině. Nacisté pak budovu na pražských Vinohradech obklíčili a z éteru se ozvalo známé volání o pomoc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu. Voláme všechno, co je české, na pomoc Českému rozhlasu. SSáci zde vraždí české lidi.“ Rozhlasové volání o pomoc 5. května 1945 cílilo i na tehdejší muže zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhlasu pomohla před 79 lety i policie. Téma pro Marii Veselou

„Legendárním voláním vlastně volali uniformovanou protektorátní policii. Slučovala policii, četnictvo, hasiče a obecní policii,“ vysvětluje pro Radiožurnál ředitel Muzea policie Radek Galaš.

Policisté na rozhlasovou výzvu zareagovali. Prvních 20 mužů dorazilo k rozhlasové budově na Vinohradské třídě.

„Pod velením Karla Hladíka, který jako první vešel do budovy. On jako první zaznamenal první knock-out Pražského povstání, protože tam pěstí skolil německého strážného. Byl to boxer,“ přibližuje Galaš.

Speciální oddíl pro rozhlas

Boxerská průprava u zasahujících mužů zákona nebyla náhoda. Řada z nich se přidala k protinacistickému odboji a už od roku 1939 se připravovali, že tehdy ještě německy vysílající rozhlas obsadí.

Dívka trhala borůvky a ztratila se, četníci ji umlátili, vzpomíná vnuk na dědův příběh z tábora v Letech

Číst článek

„Ke konci války byli vytipováni muži, kteří to udělají. Byl to speciální oddíl vězeňské služby, byli to boxeři, byli to zápasníci,“ doplňuje ředitel Muzea policie.

Každý z policistů měl při boji o rozhlas jednu pistoli a jen osm nábojů - víc jich nacisté nepovolovali. Uhájit rozhlasovou budovu přitom bylo klíčové. Vysílání informovalo, jak mají lidi stavět barikády, ale také povzbuzovalo.

„České ruce hájí stanoviště rozhlasu! Jsme s vámi, buďte v duchu s námi. Hájíme Prahu, Prahu uhájíme! Praha je! Praha zůstane svobodná!“ znělo z rozhlasu.

Méně nepřátelských jednotek

Do povstání se zapojili nejenom četníci, policisté a hasiči, ale i sokolové, orlové nebo skauti. Jedním z nich byl i Jaromír Klika. Před časem pro projekt Paměť národa vzpomínal, proč s kamarády založili vlastní odbojovou organizaci.

Hála rovná se Hahn aneb Kdykoliv vidím pomeranč, vzpomenu si na dědečka v Terezíně

Číst článek

„Nemalou měrou k tomu přispěla skautská výchova, slib a zákon chránící slabé proti silným, bránící dobro před zlem,“ popisoval.

Povstalci stavěli barikády a v ulicích Prahy byla po několik dnů slyšet silná střelba a výbuchy. Naštěstí pro ně nebylo v Praze v té době tolik nepřátelských jednotek.

„V polovině dubna zhruba polovinu sil, které byly připraveny na potlačování nepokojů, odveleli na frontu do posledních zoufalých bojů,“ řekl před časem historik Tomáš Jakl.

I tak padly při bojích o svobodnou Prahu zhruba 3000 lidí. Pražské povstání skončilo po příjezdu Rudé armády, 9. května 1945, tedy den po kapitulaci nacistického Německa.

Barikády před budovou rozhlasu v Praze v roce 1945 | Foto: Archiv ČRo

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme